Home » Aktualności » Zapraszamy do dyskusji o rozwoju gminnej turystyki

Ponieważ w naszej gminie w zasadzie od dawna nie było żadnych konsultacji społecznych, a Wasze zdanie i Wasze opinie są bezcenne dla ludzi, którzy chcieliby wprowadzić pozytywne zmiany w Janowcu, mamy dla Was propozycję. Chcielibyśmy prosić, abyście w tym miejscu, w komentarzach na stronie, zamieszczali swoje propozycje i pomysły na ściągniecie do gminy turystów i w ten sposób zwiększenie wpływów zarówno do gminnego budżetu (który jak wiemy bardzo ich potrzebuje) jak i dochodów samych mieszkańców. Blisko nas jest wiele dobrze prosperujących turystycznych miejscowości – Kazimierz, Nałęczów, naprawdę nie trzeba daleko szukać. Każdy z nas tam był i ma swoje spostrzeżenia co jego zdaniem powoduje tą atrakcyjność. Wszystkie Wasze uwagi zostaną zebrane i przekazane do osób, którym los Janowca (jako gminy) leży na sercu i będą robiły wszystko, abyśmy wszyscy na zmianach skorzystali.

Na zachętę podamy co naszej redakcji rzuciło się w oczy, na co zwróciliśmy uwagę odwiedzając chociażby Kazimierz:

- fatalny wygląd tablic przy promie po obu stronach Wisły zniechęca do skorzystania z jego usług. Jeśli spółkę nie stać na przyzwoite tablice za kilkaset złotych, to może i prom jest w fatalnym stanie i lepiej nie ryzykować wsiadając na niego? Stara zasada PR mówi, że liczy się pierwsze wrażenie i że pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz. A te tablice zdecydowanie robią fatalne pierwsze wrażenie.

- tłumy turystów w sezonie tam, a u nas pustki. Naszym celem powinno być ściągnięcie do Janowca turystów z Kazimierza. Oczywiście, nie mamy szans na tą chwilę ich „zabrać”, bo tamtejsza baza noclegowa jest nieporównywalna do janowieckiej, ale możemy „wypożyczyć” i też na tym zarobić. W Kazimierzu powinny więc stanąć banery zachęcające turystów do odwiedzenia Janowca (a nie Bałtowa!). Wyeksponujmy na nich nasze walory, oczywiście zamek, dwór, kościół – ale też i dużo tańsze posiłki czy choćby o połowę tańsze ciastka w cukierni! Zdecydowanie turystom opłaca się przyjechać do nas na obiad, zrobić zakupy w naszych cukierniach/piekarniach. Kupić pamiątki u nas. Co ważne, jeśli promocja odniesie skutek, kolejnym mieszkańcom będzie się opłacało wynajmować pokoje, otwierać kawiarnie, restauracje czy stoiska z pamiątkami, na czym tak dobrze zarabają miejscowości turystyczne.

- Dużo parkingów tam, a u nas parkuje się byle gdzie. Zdecydowanie potrzebny jest bezpłatny parking dla turystów. Zauważyliście, że w Kazimierzu parkingi są płatne? My zróbmy bezpłatny i też to promujmy na banerach widocznych w Kazimierzu! Sensowna lokalizacja też się znajdzie, wystarczy jeśli nasze władze wydzierżawią na ten cel w sezonie którąś z prywatnych placówek blisko rynku, które i tak cały rok stoją puste (a jest takich w Janowcu sporo).

- w całej Polsce kwitnie turystyka sakralna – do Świebodzina pod pomnik Jezusa, przyjeżdzają tłumy, na których zarabiają tamtejsi mieszkańcy. Weźmy z nich przykład i zróbmy promocję naszego kościoła, o którym przed wojną pisano, że należy do najpiękniejszych w Polsce, łącząc w sobie 3 style. Zdecydowane na promocję zasługuje też pomnik Tarłów. Jeśli nasze nowe władze postawią na dobrą promocję, chętnych do zwiedzenia kościoła nie zabraknie.

- duża liczba imprez w Kazimierzu, u nas oferta kulturalna jest sporadyczna i nie spełnia oczekiwań współczesnej młodzieży. Dlatego zadaniem osób odpowiedzialnych w gminie za kulturę powinno być organizowanie takich eventów, o których chętnie napisze prasa regionalna, i które przyciągną do nas turystów. Oznacza to oczywiście koszty, ale od czego są sponsorzy, którzy chętnie pokażą się na dużej imprezie w zamian za pokrycie części kosztów jej zorganizowania?

To tyle na początek, ale zapewniamy, że nasza redakcja pomysłów ma dużo i wszystkie trafią do osoby, której uda się przekonać mieszkańców do siebie i zyska mandat na sprawowanie władzy w gminie. Teraz czekamy na Wasze pomysły i komentarze – tylko pamiętajcie, czarnowidztwo niemile widziane, prosimy o pozytywne i konstruktywne podejście do tematu :)

Z pozdrowieniami

redakcja ReferendumwJanowcu.pl

16 thoughts on “Zapraszamy do dyskusji o rozwoju gminnej turystyki

 1. mały pisze:

  A może nowy gospodarz Gminy potrafiący robić świetne filmy odnośnie czystości Janowca podczas dożynek, uruchomiłby szybko sprzatanie w gminie w soboty i niedziele. Filmik był dobry tylko ta sytuacja ma miejsce odkąd T. K. został wójtem i tyle lat nikomu to w Janowcu nie przeszkadzało.

 2. jadwia - pisze:

  A może tak LATO Z RADIEM zaprosić do JANOWCA, masowa piękna impreza
  zarazem bardzo promująca daną miejscowość.
  pozdrawiam

 3. Rita pisze:

  Ja myślę, że KONIECZNA jest ścieżka rowerowa między Janowcem a zalewem janowickim. PRzebiegałaby przez naszą gminę tylko, więc nie powinno być problemów formalnych z realizacją, a dodatkowo byłaby to super atrakcja dla turystów przyjeżdzających do Janowca.

 4. Adam pisze:

  Niech ktoś w końcu posprząta przy cmentarzu, bo wjeżdżając do Janowca chce się szybko zawrócić

  • Jestem za pisze:

   Popieram… Posprzątać i dobrze by było obsadzić cmentarz za murem jakimiś tujami, jałowcami.. żeby go z ulicy widać nie było, a zostawić tylko bramy i furtki..

 5. Agata pisze:

  Uważam, że powinno być więcej imprez na zamku. Święto wina jest ok., przyjeżdża z roku na rok coraz więcej ludzi. W sezonie letnim można organizować jakieś turnieje rycerskie, jarmarki rękodzieła, a także więcej koncertów, ale zespołów lub wokalistów popularnych, bo oni przyciągną turystów. Każda z takich imprez powinna być mocno reklamowana, w Nałęczowie, w Kazimierzu i w Lublinie, ponieważ tam jest najwięcej turystów. Dlaczego nie zaprosić na ten dzień np. „Dzień dobry tvn”? Festiwal ‚Dwa brzegi” jest wielką szansą na promowanie Janowca, nie jesteśmy konkurencją dla Kazimierza, natomiast możemy skorzystać z jego popularności.

 6. Jestem za pisze:

  W Janowcu powinien być BASEN ! I to nie tylko dla turystów, ale z myślą o mieszkańcach, integracji, gdzie by mogli chodzić wszyscy : dzieci, rodzice, młodzież, dziadkowie z wnukami, itd.. :)

 7. Oblasy pisze:

  Witam.Kolejną rzeczą jak musi powstać to chodnik łączący Oblasy z Janowcem (dokładnie z zamkiem bo od zamku jest) co pozwoli nie tylko bezpiecznie przejść mieszkańcom Oblas do Janowca ale też turystą którzy przyjeżdżają na zamek, parkują na parkingu a potem muszą się przeciskać między samochodami po drodze do zamku. No i oczywiście oznakowanie dojazdu do promu ale to od samej Góry Puławskiej i od Zwolenia.Na trasie Góra Puławska-Janowiec widać tylko że pływa prom w Nasiłowie.

 8. gość pisze:

  Należy zacząć od renegocjacji umowy z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu, majątek nasz janowiecki, a dochód z jego użytkowania należy do Kazimierza?
  Drugi postulat – zrobić parking na dole, niech każdy turysta pokona trasę „pod górę” na rynku przynajmniej wodę kupi, albo ciupaskę, albo watę cukrową, albo cokolwiek. W innym przypadku podjedzie na parking przy zamku w piętnaście minut obleci wszystkie atrakcje i pojedzie dalej złotówki w Janowcu nie zostawiwszy.

  • Anonim pisze:

   Jakie macie argumenty, żeby taką umowę renegocjować? Samo hasło „majątek nasz janowiecki, a dochód z jego użytkowania należy do Kazimierza?” – to stanowczo za mało. Muzeum Nadwiślańskie nie ma najmniejszego powodu, żeby z kimkolwiek negocjować w tej sprawie. Parking jest przy kościele i to bezpłatny. Na zamku trzeba zapłacić.

 9. Marcel pisze:

  Oznakowanie przede wszystkim, wjazd do Janowca od strony Zwolenia woła o pomstę do nieba, skąd turysta ma wiedzieć gdzie jechać? Nie ma żadnych tablic, poza jedną na starej stodole (kierunek Prom), pamiętającej jeszcze czasy poprzedniej ekipy. Przydała by się jakaś tablica informacyjna na wlocie.
  Impreza Dwa Brzegi już dla Janowca się skończyła, jeśli jest taka możliwość warto by się z niej wycofać zmuszając do zmiany nazwy, bo dlaczego nie.
  Trzeba wpłynąć na to, by ciuchcia zatrzymywała się na rynku, teraz przewozi tylko turystów na zamek. A Janowiec to nie tylko zamek.
  Tablice informacyjne przy promie i pozostałych drogach wjazdowych, drogowskazy, reklama.
  W sezonie letnim zareklamować bardziej zalew w Janowicach, na razie najbardziej jest znany wśród osób ze Zwolenia i okolic.
  To tak na szybko tyle.

 10. Jestem za pisze:

  I poprawić „nowy” chodnik, bo już taki krzywy, na Radomskiej od rynku, ze hej.. Wooda stoi na nim – i to naprzeciwko UG, a w zimie są ślizgawki.
  I ..zakazać ludziom jeździć po nich ciężkimi samochodami i traktorami (np. z drzewem) . , zrobić kratki, żeby woda leciała z rynien na ulicę, nie na chodnik-wypacza się..
  I wziąść się za psy..s..ją , gdzie chcą , nikt ich nie pilnuje !!!!

 11. Oblasy pisze:

  Warto byłoby też coś zrobić z zalewem, wykosić trawę, uporządkować plażę i las.
  Uporządkować chodniki, zrobić porządek z murkiem na Radomskiej, postawić więcej koszy i polepszyć oznakowanie turystyczne, do promu na zamek itd.
  Fajnie byłoby gdybyśmy mogli bardziej zaangażować się w Dwa Brzegi, albo zorganizować nawet jakąś swoją imprezę cykliczną.
  A z takich rzeczy, które wymagałyby trochę więcej wysiłku, to byłby super gdyby ktoś pomyślał o ścieżce rowerowej Puławy-Janowiec. Mogłaby biec w lesie, koło drogi, podobno większość z tych lasów jest państwowa, chyba nie byłoby to bardzo skomplikowane do zrobienia. Już teraz jest sporo rowerzystów, a zachęciłoby to jeszcze więcej osób do wizyty w Janowcu.

  • Krystian - turysta pisze:

   O ile wiem to szlak rowerowy łączący Puławy z Janowcem i prezentujący najbardziej malownicze tereny gminy Janowiec, gminy Puławy już dawno funkcjonuje (stąd ci rowerzyści). Obok zamku znajduje się miejsce wypoczynku dla rowerzystów (specjalna wiata z miejscem na grilla). Szlak jest oznaczony zielonym kolorem i funkcjonuje w ramach sieci szlaków rowerowych obejmujących Krainę Rowerową (teren powiatu puławskiego, Dęblina, Kozłówki, gm. Wojciechów i gm. Garbów) . Przez Janowiec biegnie ponadto międzynarodowy Bursztynowy Szlak Greenways łączący Janowiec z Kazimierzem i Puławami. Jeździłem tymi szlakami i bardzo mi się podobały. Natomiast wybudowanie ścieżki rowerowej (ścieżka to nie to samo co szlak rowerowy) biegnącej przez państwowe lasy do Puław czyli także przez teren gminy Puławy – życzę powodzenia ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.