Home » Aktualności » Wybory 16 listopada – nasz obywatelski obowiązek

W najbliższą niedzielę 16 listopada br. odbędą się czwarte w historii naszej gminy bezpośrednie wybory samorządowe, w trakcie których wybierzemy wójta gminy, a także radnych do rady gminy, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego.  To odpowiedzialny wybór, w którym powinien uczestniczyć każdy pełnoletni mieszkaniec naszej gminy. Postarajmy się tego dnia koniecznie znaleźć czas, aby zagłosować i wybrać najlepszych naszym zdaniem ludzi do pełnienia władzy w gminie.

Odkąd w 2002 r. wszedł w życie przepis o bezpośrednim wyborze wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w gminie Janowiec wójtem zostawał zawsze Tadeusz Kocoń. Dopiero zeszłoroczne referendum (drugie w historii rządów pana Koconia) położyło kres jego wójtowania w naszej gminie. Przez ostatni rok funkcję wójta pełnił Jan Gędek, jeden z inicjatorów referendum. W najbliższą niedzielę to my, mieszkańcy, zdecydujemy który z trzech kandydatów najlepiej nadaje się na to stanowisko – Zofia Cieloch, Jan Gędek czy Małgorzata Tarłowska.

Kim są nasi kandydaci? Na pewno nikomu nie trzeba ich przedstawiać, bo są to ludzie powszechnie znani w naszej gminie. Zofia Cieloch, z wykształcenia księgowa i od 10 lat skarbnik gminy, nieoficjalnie nazywana szarą eminencją i byłą prawą ręką wójta Tadeusza Koconia. Jan Gędek, z wykształcenia inżynier z dyplomem MBA, inicjator referendum, wcześniej dyrektor w Wojskowych Zakładach Inżynieryjnych w Dęblinie, od ponad roku pełni funkcję wójta gminy Janowiec. Małgorzata Tarłowska, absolwentka Akademii Rolniczej w Lublinie, na co dzień dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Janowcu, a po godzinach – utalentowana malarka.

Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Zofia Cieloch to kandydatka całkowicie kojarzona z Tadeuszem Koconiem, mająca najwyraźniej problem ze zdystansowaniem się do jego rządów, bo na pytanie „Gazety Janowieckiej” jak ocenia rządy odwołanego wójta nie odpowiedziała wcale. Za to w swoim programie wyborczym wypunktowała zaniedbania, do których doszło w gminie w ciągu ostatnich lat, m.in. nieestetyczne punkty ujęcia wody, dziurawy plac zabaw przy przedszkolu, niewykoszone pobocza, brudne znaki drogowe, niszczejące wiaty przystankowe i brudny pomnik na rynku itp. Nasuwa się jednak pytanie dlaczego nic z tym nie zrobiła będąc przez lata prawą ręką wójta Koconia?

Jan Gędek, inicjator referendum, rządzi gminą od roku i w swoich działaniach kładzie nacisk przede wszystkim na realizację inwestycji – nowych dróg, chodników, oświetlenia, kanalizacji itp. Jego inżynieryjne wykształcenie daje mu dobre podstawy do nadzorowania i realizacji gminnych inwestycji, w ostatnim czasie ukończył dodatkowo podyplomowe studia z zakresu administracji samorządowej. Chce być wójtem-gospodarzem, który dba o nasze wspólne mienie. Jeśli zostanie wójtem, będziemy mieli okazję przekonać się jak sobie poradzi z promocją gminy i rozwojem jej turystycznego potencjału.

Małgorzata Tarłowska jest najmłodszą kandydatką na wójta (40 lat). Najwyraźniej w parze z młodym wiekiem idą ciekawe pomysły, bo w jej programie znalazły się takie propozycje, jak: tworzenie warunków do turystyki konnej, powołanie młodzieżowej rady gminy i rady seniorów czy stworzenie pakietu usług dla pokolenia złotej jesieni. Nam najciekawszy wydał się punkt „organizacja placu targowego do sprzedaży własnych płodów rolnych i wyrobów lokalnych twórców ludowych” i mamy nadzieję, że ktokolwiek zostanie wójtem ten pomysł ujrzy kiedyś światło dzienne. Małgorzata Tarłowska najbardziej znana jest jako dyrektor gminazjum i dawnej „rolniczówki”, nie wszyscy jednak wiedzą, że jest też zdolną malarką i bliski jest jej artystyczny potencjał Janowca.

Jak widać każdy z kadnydatów ma podstawy do zarządzania gminą – odpowiednie wykształcenie, doświadczenie na kierowniczych stanowiskach, chęci do zmian w gminie. Komu jednak ostatecznie zaufamy na tyle, żeby powierzyć gminę na kolejne 4 lata? Przekonamy się już w niedzielę wieczorem. Janowiec.Info przekaże Państwu wyniki wyborów jak tylko będą one już oficjalnie znane.

Na koniec jeszcze raz zachęcamy do wzięcia udziału w niedzielnym głosowaniu (w godz 9-21). A tymczasem przypominamy o ciszy wyborczej, która rozpoczyna się już dziś o północy!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.