Home » Aktualności » Referendum pojutrze! Oto 9 powodów, dla których trzeba iść i zagłosować

Dziś o północy rozpocznie się tzw. cisza wyborcza, dlatego od jutra nie będziemy mogli publikować na naszej stronie nowych materiałów – dopiero w momencie zamknięcia lokali wyborczych, w niedzielę o godz 21. Po tej godzinie podamy nieoficjalne wyniki frekwencji, postaramy się też jako jedni z pierwszych przekazać Państwu nieoficjalne wyniki samego referendum. Dlatego warto śledzić naszą stronę po zakończeniu głosowania.

Wracając do bieżących spraw, wczoraj odbyło się ostatnie przedreferendalne spotkanie z mieszkańcami naszej gminy (w Janowieckim GOK-u), ostatnie przed niedzielnym wydarzeniem, ale na pewno nie ostatnie zebranie z mieszkańcami gminy w najbliższym czasie. Bez względu na wynik niedzielnego referendum nasza grupa, która zainicjowała to wydarzenie, pozostanie aktywna i będzie działała na rzecz mieszkańców gminy Janowiec. Relacja z wczorajszego zebrania będzie dostępna już wkrótce na naszym kanale filmowy, zachęcamy do jego śledzenia: Materiały WIDEO, gmina Janowiec, 2013 r.

Dzisiejszy dzień jest czasem podsumowań społecznej kampanii przedreferendalnej, pojawi się tu jeszcze kilka tekstów, które zbiorą i przybliżą Wam wydarzenia ostatnich kilku miesiący, aby Ci, którzy jeszcze się wahają, podjęli słuszną decyzję.

Przypomnijmy, że inicjatorzy referendum to apolityczna grupa mieszkańców gminy, którzy nie godzą się na styl rządów Wójta Tadeusza Koconia. Należą do nich w większości ludzie, którzy w poprzednich latach nie angażowali się w życie publiczne naszej gminy, ale jej pogarszająca się sytuacja i kontrowersyjny styl rządów Tadeusza Koconia doprowadziły do ich społecznej aktywizacji i  konkretnych działań zmierzających w kierunku zmiany sytuacji w gminie.

Nasze główne zarzuty wobec Wójta to:

1. Konfliktowanie społeczeństwa gminy i organizacji społecznych

Konkrety: podział społeczeństwa na „swoich” i opozycję, co najlepiej widać na sesjach rady gminy Janowiec. Radni, który nie są zwolennikami stylu rządzenia i polityki gminnej Tadeusza Koconia, nazywani są przezeń „opozycją” i traktowani jak radni drugiej kategorii, mimo, że reprezentują duża część społeczeństwa. Podobnie jeśli chodzi o samych mieszkańców gminy. Wójt wychodzi najwyraźniej z założenia, że CI, którzy mają inne zdanie i nie demonstrują bezkrytycznego oddania wobec władzy, są wrogami i trzeba ich zniszczyć. Najlepiej to uwidoczniła sprawa protestu rodziców przed urzędem gminy wobec kontrowersyjnej polityki kadrowej T. Koconia – Wójt nie tylko nie chciał z nimi rozmawiać, ale zgłosił na policję za zakłócanie porządku publicznego (w tym także przypadkowych przechodniów, a nawet osoby, których tego dnia tam wcale nie było!). Z kolei Marię Kłopotowską, gminnego lekarza i prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Oblasach, współpracująca z Wójtem gazeta lokalna próbowała wmieszać w aferę kryminalną, sugerując, że z jej winy doszło do wyłudzenia środków publicznych przez OSP w Oblasach. Sam Wójt złożył w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Puławach! Ponieważ o żadnym wyłudzeniu nie było mowy, prakurator sprawę oddalił, a Wójt Pani doktor nawet nie przeprosił, choć została ona znieważona i posądzona o przestępstwo.

2. Niegospodarność

Inicjatorzy referendum przeanalizowali sytuację finansową gminy opierając się WYŁĄCZNIE na oficjalnych dokumentach, takich jak: uchwały rady gminy, wieloletnia prognoza finansowa, sprawozdania finansowe z Krajowego Rejestru Sądowego itp. Wynika z nich, że dochód gminy spadł w ostatnich latach (2010-2012) o blisko 40%! Jednocześnie wzrosły wydatki na bieżace wynagrodzenia – aż o 38%! Nowe wydatki inwestycyjne w latach 2010-2012 spadły o ponad 85%. Wnioski są szokujące – w gminie Janowiec nie ma praktycznie żadnego rozwoju, wzrosły natomiast kwoty długu o ok. 30%, przy wzroście wydatków na obsługę długu ponad 330% (w omawianym okresie). Wyłania się z tego obraz bardzo nieciekawy, a ostatnie lata w gminie można uznać za zmarnowane.

3. Brak dbałości o czystość, ład i porządek

Na to stwierdzenie nie potrzeba żadnych „twardych dowodów”, choć to zdjęcie poniżej ilustruje o co nam chodzi. W naszej gminie nawet w dniu dożynek było brudno, kosze były przepełnione, a turyści w sezonie letnim oglądają chaszcze w drodze z promu na rynek.

Radomska, okolice cmentarza

 

[źródło zdjęcia: http://buncyk.blox.pl/html ]

4. Niewykorzystanie wszystkich szans uzyskania środków finansowych na odbudowę zniszczeń popowodziowych oraz nierówne traktowanie poszkodowanych

W tej kwestii oddamy głos samym mieszkańcom, poniżej list Pani Marii Makarewicz-Jurak, poszkodowanej w czasie powodzi 2010, która wsparcia od gminy nie uzyskała:

List Marii Makarewicz-Jurak

5. Niewystarczająca  dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców gminy

Zlikwidowanie posterunku Policji w Janowcu, który był tutaj i zapewniał mieszkańcom bezpieczeństwo przez wiele lat, to znak czasu rządów Tadeusza Koconia. Sam Wójt twierdzi, że w Janowcu jest tak bezpiecznie, że nie ma potrzeby utrzymywania policji na stałe. Dla Wójta informacji: bezpieczeństwo mieszkańców to nie tylko obecność policji, to także umiejętność zorganizowania dzieciom i młodzieży bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Jak wiemy, w naszej gminie młodzież włóczy się po ulicach, a rozrywek szuka np. nad zbiornikami wodnymi (których w naszej gminie nie brakuje). Efekt – w sierpniu utopił się 17-letni chłopak. Cytując autorkę znanego w Janowcu bloga buncyk.blox.pl:

Czy to wina samej młodzieży ??? A może tego, że u nas nie ma się gdzie ona podziać , nie ma edukacji młodzieży, nie ma gdzie się wyszumieć  w wakacje, nie ma dyskotek, zabaw, nie ma zajęć w GOK-u dla młodzieży, nie ma policji, może dlatego, że nasza młodzież wychowuje się na ulicach (nie oświetlonych) - sama, że jedyną ich rozrywką jest bar, alkohol, papierosy, narkotyki, koledzy.. ??? Czy musi stać się tragedia, żeby nasze władze przejrzały na oczy i „coś” w końcu zrobiły w kierunku młodzieży (młodzież = dziewczyny i chłopcy w  wieku 13-20 lat) .

6. Niedotrzymywanie obietnic wyborczych

Na ten temat można by dłuugo pisać, przytoczę tylko 2 artykuły, które napisaliśmy w tej sprawie:

Co nam Wójt obiecał 3 lata temu i czy coś w ogóle z tego zrobił???

Co nam Wójt obiecywał jak przychodził do nas z czystą kartą…

7.  Podnoszenie opłat stawek  za wodę i ścieki wbrew opinii rady

To jest fakt, który wszyscy odczuliśmy w domowych budżetach, tego udawadniać nie musimy.

8. Tworzenie złego wizerunku gminy, negatywna promocja

To, że prasa pisze o samorządowych władzach raz lepiej raz gorzej, jest czymś normalnym. Dziwi natomiast, jeśli 10 lat z rzędu jedna gazeta pisze w kółko peany na część Wójta Koconia, jednocześnie próbując tych, którzy mają odmienne zdanie zdyskredytować, oskarżyć o wszelkiego rodzaju malwersacje (sprawa z p. doktor) a nawet mordercze instynkty (sprawa z niesprawnym autem sekretarza). Pani Filipowska, redaktor „Tygodnika Powiśle” w swoim bezkrytycznym zachwycie nad osobą Wójta Koconia zapomniała jednak zachować umiar, przez co jej wiarygodność wynosi obecnie „zero”, a jej artykuły o naszej gminie są powszechnie wyśmiewane. Z kolei Wójt Kocoń zapomniał, że jeśli sam przedstawia siebie jako „nieskalanego szeryfa walczącego z dzikusami i gangsterami”, to reszta gminy wypada bardzo słabo, tym samym działa na jej szkodę. Przez ostatnie lata Wójt Kocoń był tak bardzo zajęty promowaniem swojej osoby na łamach lokalnego tygodnika, że gmina służyła mu wyłacznie jako tło, na którym tak świetnie wypadał. Niestety, tło pełne „meneli, przestępców i miejsca nieczystych metod walki”. Jaki inwestor chciałby zakładać swoją działalność w takim miejscu? O turystach nie wspominając. Ano, o tym już Pan Wójt Kocoń nie pomyślał.

9. Angażowanie gminy i jednostek podległych w niekończące się procesy sądowe za środki społeczne

Spotkania przedreferendalne z mieszkańcami naszej gminy nagłośniły liczbę procesów sądowych, które wytoczył Wójt i które jemu wytoczono. Jest ich tak wiele, że trudno je wszystkie wymienić. To co najważniejsze jednak, to fakt, że ich koszty ponosimy my, mieszkańcy, bez względu na wynik sprawy. W naszej gminie pieniędzy brakuje na wszystko i nie stać nas na marnotrawienie ich na sądowe sprawy, które nie byłyby konieczne, gdyby Wójt wykazywał choć odrobinę dobrej woli. Jego strategią jest zazwyczaj jednak bezkompromistowość, za którą płacą podatnicy.

Biorąc pod rozwagę powyższe, prosimy Państwa o wzięcie udziału w referendum 22 września br. i dokonanie w ten sposób oceny pracy Wójta Tadeusza Koconia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.