Home » Aktualności » Ostatnia sesja przed wakacjami

Ostatnia sesja rady gminy przed wakacjami ma kluczowe znaczenie, bo właśnie wtedy rada decyduje o udzieleniu wójtowi absolutorium. W historii Janowca nie zdarzyło się jednak, aby wójt absolutorium nie dostał, choć w innych gminach miało to miejsce. Zazwyczaj w sytuacjach mocnego niezadowolenia z pracy wójta. Tak jak w tym przypadku: Wójt bez absolutorium. „Polityka zeszła na psy” Brak absolutorium może też być wynikową silnego sporu na linii radni-wójt. Przy czym należy pamiętać, że absolutorium dla wójta zawsze musi się odnosić do wykonania budżetu za rok poprzedni. Jeśli nie ma z nim związku, RIO (Regionalna Izba Obrachunkowa, organ kontrolujący gminy) może z łatwością unieważnić taką uchwałę. Dlatego absolutorum nie może być nieudzielone pochopnie i bez przesłanek budżetowych. Poniżej przykład zarzutów oficjalnie odnoszących się do budżetu, ale między słowami można wyczytać, że chodzi raczej o ogólny brak współpracy i niezadowolenie: Wójt Szudziałowa nie dostał absolutorium. Radni ocenili, że pracuje źle

Co oznacza dla gminy nieudzielenie wójtowi absolutorium? Otwartą ścieżkę do referendum lub… nic. Jeśli radni absolutorium nie dadzą, ale też nie zainicjują ścieżki referendalnej. to wójt będzie pracował dalej, tyle że z „żółtą kartką”. Jeśli jednak radni zechcą usunąć go ze stanowiska i mają ku temu podstawy (merytoryczne zarzuty związane z wykonaniem budżetu), to mogą doprowadzić do referendum. Pytanie tylko czy tego właśnie chcą?

A wracając do naszego janowieckiego podwórka: tradycyjna „absolutoryjna” sesja odbędzie się w tym roku 30 czerwca o godz. 16. Warto przyjść i zobaczyć jak rada oceni wykonanie budżetu za 2015 rok.

IMG_3673_foto1

Zdjęcie z obrad sesji poprzedniej kadencji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.